Jak zbierać słonecznik hederem zbożowym?

Zbiór słonecznika może odbywać się na kilka sposobów. Specjalistyczną przystawką do zbioru słonecznika, przezbrojoną przystawką do kukurydzy oraz hederem zbożowym z zamontowanym przezbrojeniem.

Adaptacja do zbioru słonecznika hederem zbożowym jest obecnie jednym z najtańszych oraz najbardziej efektywnych metod zbiorów słonecznika. Dzięki kompletnemu przezbrojeniu hederu zbożowego heder nabiera charakteru specjalistycznej przystawki do zbioru słonecznika, co przekłada się na zbiory bez strat.

Straty podczas zbiorów słonecznika bez bez przezbrojenia zależą szczególnie od pochylenia koszyczków słoneczników. Jeżeli koszyczki podczas koszenia pochylone są w stronę  hederu straty wynoszą w okolicach 20-25%. Jeżeli jednak kapelusze są pochylone w kierunku przeciwnym musimy liczyć się ze stratami rzędu 50%. Ucięte przez kosę koszyczki spadają w kierunku pochylenia.

KPL 1.1

Z czego składa się kompletne przezbrojenie do zbioru słonecznika?

#1 Dzioby do zbioru słonecznika

Dzioby są kluczowym elementem przezbrojenia. Służą do prowadzenia łodyg w wąskich szczelinach o wymiarach 5cm prosto na kosę, następnie łodygi są podcinane, a kapelusze spadają prosto w rynny blach ograniczając straty do 0. Montaż naszych dziobów pozwala na zbiór słonecznika w każdym rozstawie siewu, zaczynając od 22,5cm kończąc na 75cm. Solidnie wykonana blacha wraz z spawanymi łączeniami i czubkami poradzi sobie nawet z najmocniejszą plantacją słonecznika.

Adaptacja do zbioru słonecznika z szybkim montażem
przezbrojenie do słonecznika

Jaka jest różnica między dziobami szybkiego montażu oraz przykręcanymi?

Dzioby różnią się od siebie budową oraz sposobem montażu, poza tym nie ma różnic w funkcjonalności, obie wersje spełniają te same wymagania co do zbiorów. 

Dzioby przykręcane wymajają więcej poświęconego czasu. Aby je zamontować należy wykręcić śruby przy co drugim bagnecie, nałożyć blachę na bagnety, a następnie skręcić całość wraz z podporą i kątownikiem pod blachą.

Adaptacja przykręcana - widok z boku

Dzioby z szybkim montażem posiadają system montażowym oparty na szynie montażowej znajdującej się pod spodem. Szyna chowa w sobie 4 lub 3 szpice bagnetów zapierając się o nie. Koniec blachy wyposażony jest w kołnierz który pozwala na zaczepienie dziobu o listwę montażową. Listwa montażowa jest niezbędnym elementem przezbrojenia szybkiego montażu. Zaletą jest brak konieczności ściągania listwy na żniwa zbożowe.

Czas zakładania dziobów z szybkim montażem zajmuję od 15 do 30 minut.

Producent przezbrojenia do zbioru słonecznika

#2 Osłony motowideł

Do zwiększenia strat mogą przyczyniać się również motowidła. Przykręcone pazury na belkach mogą spowodować nabijanie się kapeluszy, a następnie ich wyrzucenie poza heder. 

Zapobiec takiej sytuacji można na dwa sposoby. Pierwszy jest bardziej pracochłonny, polega na wymianie stalowych pazurów na plastikowe. Drugą szybszą opcją jest przezbrojenie motowideł w blachy osłonne które montowane są za pomocą sprężyn naciągowych. Osłonięcie wszystkich pazurów byłoby zbyt kosztowne, dlatego wystarczy osłonić co drugą poprzeczkę z pazurami. Będzie to spełniało swoją funkcję oraz obniżymy koszty osłonięcia dwukrotnie.

Mocowanie osłon motowideł

#3 Rozdzielacz łanów

Rozdzielacze łanów są również ważnym elementem przezbrojenia jednak nie są tak wymagane jak dzioby. Rozdzielacze skutecznie zapobiegają trącaniu i urywaniu kapeluszy, które mogą lądować na ziemi. Wyposażenie hederu w rozdzielacze łanów na pewno przyczyni się do zmniejszenia strat.

Rozdzielacz łanów
Rozdzielacz łanów

Zamów szczegółową wycenę na twój heder!

LUB

Skontaktuj się bezpośrednio z nami

Znajdziesz nas tutaj